مستندات ربات ساز پیشرفته صهبات

آشنایی، شروع کار، منوها، مدیریت ربات ها و کار با اجزای مختلف ربات ساز پیشرفته صهبات

صهبات | ساخت ربات تلگرام، سروش، گپ، بله و ایتا به طور همزمان


آشنایی با صهبات

"صهبات | Sahbot" یکی از محصولات "گروه طراحی، برنامه نویسی و راه اندازی سایت صهبا" هست که ایده شکل گیری خودشو در سال 1396 از یکی از ربات هایی که خود گروه صهبا ساخته بود گرفت!

ربات "همیار پیامرسان صهبا" رباتی بود که در واقع میشه گفت ریشه و اساس شکل گیری "صهبات" شد. همیار پیام رسان صهبا رباتی بود که می تونست برای هر کاربر، فضایی مشترک بین پیام رسان های مختلف ایجاد کنه و امکان مدیریت و انتقال فایلها بین پیام رسانهای مختلف یا دانلود مستقیم اونارو فراهم کنه.

یه مدت که گذشت گروه توسعه ربات همیار پیامرسان صهبا به این نتیجه رسید که در حال حاضر با پیشرفت انواع پیام رسان ها و سیستم پیام رسانی و همچنین پیشرفت روزافزون ربات ها و بازوهای کاربردی بر بستر این پیام رسان ها، برخی سایت ها برای ایجاد ربات و مدیریت اونا به وجود اومدن که هم ناقص هستن و هم ظاهر کاربرپسند ندارن و هم خدماتی که ارائه میدن محدوده! بنابراین طی یک تغییر استراتژی سریع و چریکی، گروه توسعه ربات همیار پیام رسان صهبا تصمیم گرفت که یک همچین سیستمی برای ایجاد و ساخت انواع ربات های کاربردی ایجاد بکنه که ساخت ربات به کمک اون سیستم نه نیاز به دانش کدنویسی داشته باشه و نه مهارت و هنر خاصی! اینطوری شد که ایده شکل گیری صهبات از دل مراحل توسعه و کدنویسی ربات همیار پیامرسان صهبا بیرون اومد! و به قدری ابعاد این بیرون اومدنه بزرگ و عظیم بود که خود ربات همیار پیامرسان صهبا شد یه بخش کوچیکی از بخش های متعدد پروژه صهبات!

خداروشکر که الان پس از گذشت چند سال از اون ایده و با توسعه و پیشرفت صهبات، کاربران زیادی به صهبات اعتماد کردن و وظیفه ایجاد و توسعه رباتشونو به عهده صهبات گذاشتن. صد البته که گروه توسعه صهبات از حمایت هزاران کاربری که بهش لطف داشتن و اونو در این مسیر همراهی کردن، نهایت تشکر و قدردانی رو داره و بهشون این نوید رو میده که "صهبات" روز به روز قوی تر و بهتر و پر امکانات تر از قبل بشه تا شاید بتونه بخشی از این اعتماد و همراهی کاربراشو جبران کنه. صهبات به داشتن همراهانی چون شما افتخار میکنه!

شروع کار با صهبات

ثبت نام

 1. کلید ثبت نام را در صفحه اصلی سایت صهبات انتخاب کنید.
 2. فرم را با اطلاعات خواسته شده پر کنید.
 3. وارد نمودن شماره موبایل الزامی است و این شماره در آینده برای استفاده بهتر از امکانات صهبات ضروریست.
 4. شرایط و قوانین صهبات را پذیرفته و کلید ثبت نام را در پایین صفحه بزنید.
 5. رمز یکبار مصرف ارسال شده به شماره تلفن همراه را وارد نمایید تا حساب کاربری شما فعال شود. اگر به هر دلیلی صفحه فعالسازی باز نشد یا کدی دریافت نکردید می توانید از طریق کلید «فعالسازی» اقدام به فعال کردن حساب خود کنید.
 6. اکنون می توانید با استفاده از شماره تلفن، نام کاربری و یا ایمیل خود وارد پنل کاربری صهبات شوید.

بسته های کاربری

بسته "تازه کارها" به همراه تمامی امکانات صهبات به جز امکان "حذف تبلیغات" برای کاربران جدید تا یک ماه به عنوان هدیه ما به شما عزیزان به صورت رایگان فعال می شوند. در این مدت فرصت دارید با استفاده از تمامی امکانات، نیاز های خود را برآورده کرده و با صهبات بیش تر آشنا شوید. پس از اتمام بسته هدیه اگر امکانات خاصی مدنظر شماست و می خواهید از صهبات نهایت استفاده را ببرید، در میز کار به قسمت امکانات رفته، بسته ها را مشاهده و اقدام به خرید کنید. در این قسمت زمان اتمام بسته ها و امکانات و همچنین اطلاعات آن ها قابل مشاهده هستند. در صورتی که پس از اتمام زمان بسته هدیه، بسته جدیدی خریداری نکنید، بسته کاربری تان به بسته رایگان تبدیل می شود.

توجه!!! هنگام خرید به امکانات همراه بسته که با خرید بسته آن امکانات نیز به صورت خودکار برایتان فعال می شود نیز توجه نمایید تا یک امکان را دو بار خریداری نکنید. توضیحات امکانات در جدولی مجزا در ادامه صفحه آورده شده اند.


اطلاعات حساب کاربری

با کلیک بر روی فلش در قسمت بالا سمت راست پنل کاربری، مقابل نام کاربری می توانید گزینه ویرایش اطلاعات حساب کاربری را ببینید. با ورود به این بخش قادر هستید نام و نام خانوادگی، شماره کارت شتاب و رمز عبور خود را تغییر دهید.

کار با انواع دستورها

برای دسترسی به ویرایش دستورات ربات، گزینه مربوطه را در مقابل ربات مدنظر از لیست انتخاب کنید. دستور شروع به صورت پیش فرض وجود خواهد داشت.

 1. دستور عادی
 2. دریافت و ثبت اطلاعات (فرم)
 3. لیست مطالب و محصولات
 4. نمایش تنها یک مطلب یا محصول
 5. پیام متنی
 6. تعیین گروه کاربری از طریق رمز

در همه دستورات آدرس ورود به دستور مانند start/ یکی از موارد ضروری است. سعی کنید آدرس دستورات با عملکرد آن ها تناسب داشته باشد. هم چنین اگر اطلاعات ورودی محدود و دسته بندی شده مد نظر شماست می توانید به صورت کلید در دستور جای دهید تا مراجعه کننده با انتخاب آن به دستور خاصی منتقل شود یا اطلاعاتی برایش ثبت شود. توجه داشته باشید که با دریافت هر پیام از سمت کاربر، آیتم های هر دستور مطابق با ترتیبی که در نمودار برای آنها تعیین شده است، اجرا می شوند و تا انتها دنبال می شوند.

دستور عادی (نمودار)

این نوع از دستور کاملا قابل شخصی سازی و شکل دهی بنا بر نیاز شماست. برای استفاده سریع و کاربردی تر از دستور عادی، پیشنهاد ما ورود به حالت نموداری دستور و طراحی از طریق فلوچارت است. با ساختن دستور به صورت نموداری، همواره نمای کلی از دستور پیش روی شماست و به آسانی می توانید نواقص را یافته برطرف کنید.


دستور ثبت اطلاعات (فرم)

کاربرد دستور ایجاد فرم خصوصا برای دریافت اطلاعات از کاربران و ایجاد یک فرم حاوی اطلاعات خواسته شده از آن ها است. در تنظیمات اصلی این دستور باید یک پایگاه داده برای ایجاد فرم ها در آن ساخته و تعریف کنید. آدرس دستور، آدرسی است که با وارد کردن آن از طریق کلید دستور قبلی یا به صورت نوشتاری، مراجعه کننده وارد این دستور می شود. آدرس دستور ویرایش در صورت تمایل به گذاشتن امکان ویرایش اطلاعات فرم توسط مراجعه کننده نوشته می شود. دستور بعدی مشخص میکند که بعد از تمام شدن تکمیل فرم، مراجعه کننده به کدام دستور منتقل شود. متغیر اصلی دستور باید با متغیر های دیگر دستور ها متمایز باشند پس به این نکته نیز توجه نمایید. با تعیین گروه کاربری می توانید اجرای این دستور را به گروه کاربری خاصی (برای مثال ادمین) که قبلا تعیین کرده اید بدهید.

این دستور دو نوع آیتم دارد که در زیر توضیح داده شده اند:

 1. متن ساده: این آیتم با استفاده از یک پیام متنی اطلاعات مورد نیاز را برای تکمیل فرم از مراجعه کننده درخواست می کند. عنوان فیلد را فارسی و نام فیلد را انگلیسی انتخاب کنید و توجه داشته باشید که حتما منحصر به فرد باشد. متن پیام و خطا را مرتبط با اطلاعات فرم خود تکمیل کنید. پیام خطا در صورتی نشان داده می شود که شروط اجرای آیتم یا اطلاعات ورودی مراجعه کننده از لحاظ قالب صحیح نباشند. برای مثال اگر کد ملی فرد را خواسته اید می توانید به کمک شروط تعیین کنید که ورودی باید یک عدد 10 رقمی باشد. برای مشاهده کد های شروط به قسمت پلاگین ها مراجعه نمایید. در نهایت می توانید کلید هایی را درست کنید که که کاربر با انتخاب آن ها اطلاعاتش در فرم ذخیره شود (جنسیت: مرد/ زن).
 2. فیلد مخفی: اگر پلاگین خاصی مد نظر شماست تا در داخل دستور ایجاد فرم اجرا شود قادر هستید با فیلد مخفی این پلاگین را اعمال کنید. این فیلد همانطور که از نامش پیداست برای مراجعه کنندگان عمومی مخفی خواهد بود ولی می توانید برای گروه کاربران خاص مانند ادمین ها فعال نمایید. برای مثال زمانی که می خواهید تاریخ تکمیل فرم به صورت خودکار وارد شود با افزودن فیلد مخفی و نوشتن پلاگین مربوط این عمل انجام می گیرد.

دستور لیست مطالب و محصولات

در صورت تمایل به فروش محصول از طریق ربات با استفاده از این دستور، درگاه پرداخت، مجموعه محصولات، پیام قبل و بعد از نمایش محصول را وارد نمایید، همچنین برای آسانی در روند تراکنش و پیگیری آن ها یک متغیر مشخص کنید. مجموعه ها را از زبانه مطالب و محصولات مدیریت کنید. صهبات هیچ درصدی از مبلغ تراکنش ها را به خود اختصاص نمی دهد.


دستور نمایش یک مطلب یا محصول

کاربرد این دستور نیز مانند دستور نمایش مطالب و محصولات است با این تفاوت که در اینجا فقط یک محصول یا مطلب را از مجموعه برای نمایش انتخاب می کنید.

دستور پیام متنی

در این دستور یک پیام متنی و در صورت نیاز شروط و کلید هایی تعیین می کنید تا مراجعه کننده به یک دستور دیگر منتقل شود یا صرفا یک پیام خاص را دریافت نماید.


دستور تعیین گروه کاربری از طریق رمز

در این دستور مشخص می کنید با ورود چه رمزی مراجعه کننده به کدام گروه کاربری منصوب می شود (برای مثال ادمین). پس از تعیین این دو مورد آدرس بعدی وارد نمایید تا روند به بن بست نخورد.


کار با انواع آیتم ها

هر نمودار از اتصال تعدادی آیتم به یکدیگر تشکیل شده است. با دریافت هر پیام از سمت کاربر، آیتم های هر دستور مطابق با ترتیبی که در نمودار برای آنها تعیین شده است، اجرا می شوند و تا انتهای نمودار دنبال می شوند. در صورتی که اتصالی بین آنها ایجاد نشده باشد، آیتم ها به ترتیبی که در داخل هر آیتم مشخص شده، اجرا خواهند شد.

دریافت پیام

دریافت دستور از طریق پیام متنی

با وجود این آیتم در هر دستور، ورود به آن دستور در ربات از طریق این آیتم انجام خواهد شد و پس از آن، بقیه آیتم های آن دستور به ترتیب نمایش داده خواهند شد. تا زمانی که دستور دیگری از طرف کاربر ارسال نشده باشد، این دستور نشان داده خواهد شد.


دریافت فایل و ذخیره در سیستم مدیریت فایل

از این طریق، کاربر، فایل، تصویر، فیلم یا صوت مورد نظر خود را به ربات شما ارسال می کند. این فایل، به حساب کاربری شما در سیستم مدیریت فایل منتقل می شود و توسط شما قابل مشاهده و مدیریت خواهدبود. انجام آپلود فایل، هم به صورت آپلود مستقیم و هم به صورت فوروارد امکانپذیر خواهد بود. ضمنا امکان تعیین پوشه ی مقصد در هر آیتم به صورت مجزا وجود دارد. به این صورت که می توانید پوشه مورد نظر خود را انتخاب کنید تا به هنگام آپلود فایل توسط کاربر در آن آیتم، فایل در پوشه انتخاب شده ی شما آپلود شود. همچنین می توانید نام فایل آپلودی کاربر را نیز از طریق تنظیمات این آیتم تعیین کنید.


ارسال پیام

پیام متنی

به وسیله این آیتم می توانید پیام های متنی خود را در ربات ارسال نمایید.


مکان روی نقشه

به وسیله این آیتم می توانید مکان مورد نظر خود را روی نقشه، در ربات ارسال نمایید.


ارسال فایل موجود در سیستم مدیریت فایل

به وسیله این آیتم می توانید با وارد کردن شناسه فایل موجود در سیستم مدیریت فایل یا انتخاب آن، فایل مورد نظر خود را از طریق ربات ارسال کنید.


تغییر گیرنده پیام

از این طریق می توانید پیام خود را که به وسیله سایر امکانات صهبات ساخته اید را به گیرنده های دیگر (از جمله کانال مورد نظر خود، همه کاربران ربات، مدیر ربات، یک کاربر خاص و ...) ارسال کنید. گیرنده های پیام به صورت کاملا منعطف و جامع قابل تعیین هستند.


نگهداری پیام برای ارسال

نگهداری نوشته و کلیدها

متن و کلیدهای تعیین شده در این بخش در اولین پیام ارسالی بعدی به ابتدای پیام اضافه شده و ارسال خواهد شد.


ذخیره اطلاعات

ثبت اطلاعات در پایگاه داده

به وسیله این آیتم می توانید اطلاعات مورد نظر خود مانند نتیجه نظرسنجی ها، نام و نام خانوادگی و... که نیاز به نگهداری دارند را ذخیره کرده و در مراجعات بعدی به آنها دسترسی داشته باشید. ایجاد پایگاه داده ها از طریق صفحه مدیریت کاربران انجام می شود؛ ضمنا هر کدام از این پایگاه داده ها می توانند به عنوان یک ستون به جدول کاربران در صفحه مدیریت کاربران اضافه شوند.


ایجاد فرم خالی جدید

در صورتی که بخواهید اطلاعات قبلی وارد شده کاربر با هر بار ورود به دستور ثبت اطلاعات در فرم و ثبت اطلاعات جدید از بین نرود و با هر بار ورود به دستور ایجاد فرم و وارد کردن اطلاعات توسط کاربر، یک ردیف جدید ایجاد شود و اطلاعات قبلی ثبت شده اش محفوظ بماند، می توانید از این آیتم استفاده کنید.


ثبت یک متغیر در حافظه موقت

به وسیله این آیتم می توانید متغیرهای موردنظر خود را در حافظه موقت ثبت و ذخیره کرده و در دستورات، متن ها و شروط بعدی از آنها استفاده کنید. این متغیرها از طریق صفحه ویرایش هر کاربر در صفحه مدیریت کاربران قابل مشاهده و ویرایش هستند. توجه داشته باشید که متغیرهای حافظه موقت برخلاف پایگاه داده ها دائمی نیستند و ممکن است هر چند وقت یکبار به طور خودکار از حافظه سیستم پاک شوند.


ثبت اطلاعات در داده ثابت

با ایجاد داده ثابت در بخش "داده های ثابت" و با استفاده از این آیتم می توانید اطلاعات خود را در داده های ثابت خود ثبت کنید.


ثبت اطلاعات در داده ثابت بر اساس نام داده

با ایجاد داده ثابت در بخش "داده های ثابت" و با استفاده از این آیتم می توانید اطلاعات خود را بر اساس نام داده در داده های ثابت خود ثبت کنید.


ذخیره باتفایل ها

فایل هایی که در پیام رسان ها ارسال می کنید، در سرورهای آن ها ذخیره می شوند، به وسیله این آیتم می توانید مکان و اطلاعات محل ذخیره آن فایل ها را ذخیره کرده و به وسیله آیتم ارسال باتفایل ها از آن ها استفاده کنید و بعدها آن ها را به هرکس که بخواهید ارسال کنید بدون اینکه نگران محل ذخیره انها یا نگران به اتمام رسیدن حافظه گوشی یا حافظه تان در صهبات باشید.


انتقال به یک دستور دیگر

انتقال و قطع روند دستور

به وسیله این آیتم می توانید وارد یک دستور دیگر شوید. با ورود به دستور دیگر، باقی مانده دستورهای آیتم قبلی اجرا نخواهند شد و آیتم های دستور جدید اجرا خواهند شد.


ارسال یکباررمز

ارسال یکباررمز با سیستم پیامکی ربات ساز

از این طریق می توانید کد یکباررمز را به صورت پیامک به شماره موردنظر ارسال کرده و از آن برای احراز شماره موبایل ارسالی کاربر استفاده کنید؛ این پیامک به همه شماره موبایل های داخل کشور(بدون محدودیت بلک لیست) ارسال می شود و از توابع ارسال سریع پیامک برای آن استفاده شده است. برای استفاده از کد یکباررمز ایجادشده توسط ربات ساز، گزینه ی اِعمال پلاگین ها را در این آیتم فعال کنید و به عنوان کد یکباررمز، [|{otp}|] را وارد کنید.


ارسال یکباررمز با سایر پیام رسان ها

پس از احراز شماره موبایل کاربر در سایر پیامرسان های متصل به ربات شما، خواهید توانست کد یکباررمز را از طریق آن پیامرسان ها به کاربر ارسال کنید و به وسیله آن، شماره موبایل ارسالی کاربر را تایید کنید. برای استفاده از کد یکباررمز ایجادشده توسط ربات ساز، گزینه ی اِعمال پلاگین ها را در این آیتم فعال کنید و به عنوان کد یکباررمز، [|{otp}|] را وارد کنید.


ارسال یکباررمز بر مبنای شماره موبایل

بعضی از پیامرسان ها (مثل پیامرسان گپ) امکان ارسال از طریق شماره موبایل کاربر را فراهم کرده اند؛ بنابراین می توانید به وسیله این آیتم در این پیامرسان ها کد فعالسازی را بر مبنای شماره موبایل به کاربر ارسال کنید و صحت شماره موبایل ارسالی او را تایید کنید. توجه داشته باشید که قبلا باید فرد مورد نظر در ربات شما عضو شده باشد تا بتواند این پیام را دریافت کند. برای استفاده از کد یکباررمز ایجادشده توسط ربات ساز، گزینه ی اِعمال پلاگین ها را در این آیتم فعال کنید و به عنوان کد یکباررمز، [|{otp}|] را وارد کنید.


ثبت اطلاعات کاربر

ثبت شماره موبایل تایید شده کاربر

پس از اینکه صحت شماره موبایل فرد مورد نظر را از طریق روش های مذکور (مثل یکباررمز) احراز کردید، می توانید از طریق این آیتم آن شماره موبایل را به عنوان شماره موبایل کاربر در سیستم ذخیره کنید.


تعیین گروه کاربر

از این طریق می توانید در شرایط مختلف، گروه های متفاوت کاربری برای هر کاربر ثبت کنید تا آیتم های بعدی بر اساس این گروه بندی فیلتر شده و به کاربر نمایش داده شوند.


عملیات مربوط به فایل ها

چک کردن فایل مربوط به سازنده ربات

قبل از اینکه از یک فایل برای ارسال یا نمایش اطلاعات استفاده کنید، می توانید از طریق این آیتم، مشکلات احتمالی موجود در فایل را چک کرده و از صحت آن اطمینان حاصل کنید. خروجی فرآیند بررسی در متغیرهایی که در آیتم مشخص شده اند، ذخیره شده و در آیتم های بعدی قابل استفاده خواهد بود.


دریافت فایل از آدرس اینترنتی

از طریق این آیتم می توانید یا وارد کردن لینک مستقیم اینترنتی فایل های خود، آن ها را دانلود کرده و به سیستم مدیریت فایل منتقل کنید و از آن ها استفاده کنید.


حذف فایل

به وسیله این آیتم می توانید حذف فایل ها را در سیستم مدیریت فایل امکان پذیر کنید.


تغییر نام فایل

به وسیله این آیتم می توانید تغییر نام فایل ها را در سیستم مدیریت فایل امکان پذیر کنید.


سیستم پرداخت

پرداخت آنلاین

با استفاده از این آیتم می توانید در ربات خود امکان پرداخت و فروش ایجاد کنید. 2 نوع واریز امکان پذیر است؛ نوع اول: با واریز مبلغ توسط مشتریها و کاربران ربات به حساب صهبات، به میزان همان مبلغ، به اعتبار مالی شما در صهبات افزوده می شود که پس از آن خواهیدتوانست از صهبا بخواهید تا اعتبار شما را به کارت شما واریز کند، یا این که از اعتبار خود برای ارتقا و تمدید امکانات ربات ساز خود استفاده کنید.

نوع دوم: ساخت حساب کاربری در وبسایت باهمتا (به نشانی web.bahamta.com) و تکمیل اطلاعات حساب بانکی تان و دریافت توکن یا api، سپس ایجاد یک اتصال در صهبات با توکن دریافتی از باهمتا و افزودن آن به لیست اتصال های ربات خود، انتخاب اتصال یا همان درگاه پرداخت باهمتای خود به هنگام استفاده از آیتم پرداخت آنلاین، بدین ترتیب پرداخت های خود را مستقیما در حساب بانکی خود خواهید داشت. جهت دریافت اعلان های پرداخت می توانید وب هوک یا callback دریافتی از صهبات را در باهمتا وارد کنید. فیلد تعیین متغیر در آیتم پرداخت آنلاین، 3 متغیر را به صورت همزمان دقیقا به این صورت دریافت می کند: tid||name||mobile که در آن tid متغیر شناسه تراکنش، name نام تراکنش و mobile شماره موبایل می باشد.


بررسی اطلاعات و ارجاع

مقایسه یک مقدار

به وسیله این آیتم می توانید بر اساس مقدار یک متغیر که می تواند شامل نوشته عادی، متغیر یا پلاگین های مختلف باشد، آیتم بعدی را جهت اجرا تعیین کنید.


بررسی شروط

به وسیله این آیتم می توانید بر اساس تحقق یا عدم تحقق مجموعه شروط تعیین شده در آن، آیتم بعدی را جهت اجرا تعیین کنید.


مدیریت پیام

حذف پیام

از طریق این آیتم می توانید پیام خاصی که در گروه، کانال یا چت خاصی ارسال شده را حذف کنید. توجه داشته باشید که ممکن است برخی از پیام رسان های مد نظر شما این امکان را به سیستم ربات خود اضافه نکرده باشند.


کدنویسی سفارشی

در صورت نیاز به ساخت رباتی با ویژگی ها و کاربردهای به خصوص می توانید با پشتیبانی صهبات تماس بگیرید و ربات خود را درخواست کنید. تیم صهبات پس از کدنویسی و ساخت ربات شما یک کد یکتا تحت عنوان "رمزینه" در اختیار شما قرار خواهد داد که شما با قرار دادن رمزینه خود در فیلد رمزینه آیتم کدنویسی سفارشی می توانید از ربات منحصر به فرد خود استفاده کنید.

کار با انواع پلاگین ها

در آیتم هایی که گزینه "فعال سازی پلاگین ها" در آن ها روشن باشد، در بخش های متنی با وارد کردن متغیرهای هر پلاگین می توانید نوشته ها و امکانات بیشتری را وارد آیتم خود کنید. به عنوان مثال با وارد کردن [|{input}|] در هر بخشی از متن ارسالی از ربات، متن ارسالی کاربر جایگذاری خواهد شد. این پلاگین ها در شروط اجرایی آیتم ها نیز همیشه فعال و قابل استفاده هستند.

به وسیله این پلاگین می توانید لینک های مورد نظر خود را متناسب با هر پیامرسان در ربات خود اضافه نمایید.

ساختار:

[|{smartlink||link||title}|]

مثال اول:

[|{smartlink||'http://somesite.com'||'عنوان لینک'}|]

مثال دوم: شما می توانید به جای اجزای فوق، از متغیرهای ثبت شده قبلی خود نیز مانند مثال زیر استفاده نمایید: اگر: var1 = link , var2 = title باشد:

[|{smartlink||var1||var2}|]

بولد کردن نوشته

به وسیله این پلاگین می توانید متن های خود را بولد نمایید.

ساختار:

[|{b||text}|]

مثال:

[|{b||نکته بسیار مهم}|]

ایتالیک کردن نوشته

به وسیله این پلاگین می توانید متن های خود را کچ یا ایتالیک نمایید.

ساختار:

[|{i||text}|]

مثال:

[|{i||نکته بسیار مهم}|]

رنگی کردن نوشته

به وسیله این پلاگین می توانید متن های خود را رنگی نمایید.

ساختار:

[|{c||color||text}|]

مثال: رنگ انتخاب شده: قرمز ff0000

[|{c||ff0000||نوشته ای به رنگ قرمز}|]

پیام دریافتی

به وسیله این پلاگین می توانید متن ارسالی کاربر را در پیام پاسخ و همچنین در بخش شروط استفاده کنید.

در مثال زیر متن ارسالی کاربر دریافت می شود و از آن می شود در پیام پاسخ استفاده کرد:

[|{input}|]

در مثال زیر شناسه متن ارسالی کاربر دریافت می شود و از آن می شود در صورت لزوم استفاده کرد:

[|{input||id}|]

متغیر ثبت شده

به وسیله این پلاگین می توانید از متغیرهای ثبت شده خود هم در پیام پاسخ و هم در بخش شروط استفاده کنید..

ساختار:

[|{var||name||default}|]

در مثال زیر مقدار متغیر موقت code در خروجی چاپ می شود.

[|{var||code}|]

یکباررمز

به وسیله این پلاگین می توانید در پیام پاسخ، یک کد یکتا برای مدت مشخص به منظور احراز صحت شماره موبایل ارسالی کاربر ارسال کنید. برای استفاده از کد یکباررمز ایجادشده توسط ربات ساز، گزینه ی اِعمال پلاگین ها را در این آیتم فعال کنید و به عنوان کد یکباررمز، [|{otp}|] را وارد کنید.

مثال:

[|{otp}|]

مدت زمان یکباررمز

به وسیله این پلاگین می توانید مهلت کاربر برای ارسال یکباررمز را در متن خود نمایش دهید. در حال حاضر این متغیر برای یکباررمز پیامکی، 1 دقیقه و برای یکباررمز لینک ها برابر 1 ساعت می باشد.

مثال:

[|{otptime}|]

متن پیام نگه داشته شده

به وسیله این پلاگین می توانید متنی که از طریق آیتم نگهدارنده پیام منتظر ارسال است را در پیام پاسخ خود استفاده کنید. در حالت عادی نیازی به استفاده از این پلاگین وجود ندارد، چون متن نگهداری شده و کلیدهای تعریف شده در آن به طور خودکار به ابتدای اولین پیام پاسخ ارسالی اضافه خواهند شد.

مثال:

[|{heldmsg}|]

نام نوع اتصالی که ربات با آن لود می شود

به وسیله این پلاگین می توانید از نام نوع اتصال و پیامرسانی که ربات در آن لود می شود در پاسخ ارسالی یا در بخش شروط استفاده کنید.

مثال:

[|{appname}|]

اطلاعات فایل موجود در سیستم مدیریت فایل

به وسیله این پلاگین می توانید به اطلاعات فایل خود در سیستم مدیریت فایل دسترسی داشته باشید و از آن در بخش پیام پاسخ استفاده کنید. شناسه هر فایل را می توانید با کلیک روی آن فایل، در سیستم مدیریت فایل مشاهده و استفاده کنید.

ساختار:

[|{file||id متغیر||key}|]

در صورتی که id فایل در متغیر fileid باشد:

مثال اول: اسم فایل نشان داده می شود.

[|{file||fileid||filename}|]

مثال دوم: لینک کوتاه فایل نشان داده می شود.

[|{file||fileid||shortUrl}|]

مثال سوم: نام فایل با id = 452 نشان داده می شود.

[|{file||'452'||filename}|]

استفاده از اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده

به وسیله این پلاگین می توانید از اطلاعات ذخیره شده در پایگاه های داده ثبت شده خود هم در پیام پاسخ و هم در بخش شروط استفاده کنید.

ساختار:

[|{sdata||name||field||row}|]

مثال: در مثال زیر، مقدار فیلد code در ردیف 2 فرم info در خروجی نمایش داده می شود:

[|{sdata||info||code||2}|]

مثال: در مثال زیر، مقدار فیلد code در ردیف آخر فرم info در خروجی نمایش داده می شود. توجه: مقدار پیش فرض آرگومان row برابر 1- است. به این معنی که در صورتی مقدار آرگومان row را خالی بگذارید، به صورت پیش فرض ردیف آخر انتخاب خواهد شد.

[|{sdata||info||code||-1}|]

برابر

[|{sdata||info||code}|]

مثال: در مثال زیر، مقدار فیلد code در ردیف یکی مانده به آخر فرم info در خروجی نمایش داده می شود:

[|{sdata||info||code||-2}|]

مثال: در مثال زیر، مقدار فیلد عادی idcode در خروجی نمایش داده می شود:

[|{sdata||idcode}|]

نوع پیام دریافتی

به وسیله این پلاگین می توانید نوع متن ارسالی کاربر را در پیام پاسخ و همچنین در بخش شروط استفاده کنید.

مثال:

[|{inputtype}|]

اطلاعات پوشه موجود در سیستم مدیریت فایل

به وسیله این پلاگین می توانید به اطلاعات پوشه خود در سیستم مدیریت فایل دسترسی داشته باشید و از آن در بخش پیام پاسخ استفاده کنید.

ساختار:

[|{folder||id متغیر||key}|]

در صورتی که id پوشه در متغیر folderid باشد:

مثال اول: اسم پوشه نشان داده می شود.

[|{folder||folderid||foldername}|]

مثال دوم: حجم کل پوشه نشان داده می شود.

[|{folder||folderid||totalSize}|]

مثال سوم: نام پوشه با id = 452 نشان داده می شود.

[|{folder||'452'||foldername}|]

اطلاعات پرداخت و تراکنش

از این طریق می توانید مبلغ پرداختی، وضعیت پرداخت، کد رهگیری یا آدرسی که صورت حساب تولیدشده، از آن طریق قابل پرداخت است را در متن خود نمایش دهید. ضمنا در بخش شرط ها خواهیدتوانست، پیام ها و فرآیندهای بعدی را بر اساس ویژگیهای تراکنش (همچون مبلغ، وضعیت پرداخت شده یا پرداخت نشده و ...) کنترل کنید.

ساختار:

[|{payment||id متغیر||key}|]

در صورتی که id پرداخت در متغیر tid باشد:

مثال اول: لینک صفحه پرداخت نشان داده می شود.

[|{payment||tid||url}|]

مثال دوم: وضعیت پرداخت نشان داده می شود.

[|{payment||tid||status}|]

مثال سوم: مبلغ پرداخت نشان داده می شود.

[|{payment||tid||amount}|]

مثال چهارم: کد رهگیری پرداخت نشان داده می شود.

[|{payment||tid||ref}|]

توجه: روش اصلی و اصولی ذخیره شناسه تراکنش در tid (یا هر متغیر دلخواه دیگر)، استفاده از آیتم «سیستم پرداخت» است، که امکان تعیین متغیر برای شناسه تراکنش، در همین آیتم فراهم شده است.

مثال پنجم: محصولات داخل سبد خرید نشان داده می شود.

[|{payment||tid||description}|]

نمایش دهنده محصولات و مطالب

به وسیله این پلاگین می توانید محصولات و مطالب خود را که در صفحه مدیریت مطالب و محصولات ایجاد کرده اید، نمایش دهید و در صورتی که سیستم پرداخت آنلاین را فعال کرده باشید ربات شما به یک فروشگاه واقعی تبدیل خواهد شد.

ساختار:

[|{content||tidvar||selectedid||selectedtype||start||gateway_id||cart}|]

برای نگهداری موقت شناسه آخرین تراکنش از متغیری که در tidvar تعیین می کنید استفاده خواهد شد.

در صورت عدم وارد کردن tidvar، امکان پرداخت وجود نخواهد داشت و دکمه پرداخت نشان داده نخواهد شد؛ همچنین در صورت عدم وارد کردن selectedid و selectedtype، سرمجموعه ها نمایش داده می شوند.

توجه داشته باشید که به منظور استفاده از امکان پرداخت در این قسمت نیز باید پلاگین درگاه پرداخت را خریداری کرده باشید.

مثال اول: دراین حالت سرمجموعه ها نمایش داده می شود و امکان پرداخت وجود نخواهد داشت:

[|{content}|]

در صورتی که selectedtype را وارد نکنید، به صورت پیش فرض مجموعه ای که id آن را در selectedid وارد کرده اید انتخاب می شود. همچنین در صورتی که مقدار selectedtype را cat وارد کنید نیز مجموعه ها انتخاب خواهند شد.

مثال دوم: مجموعه با id=2 نشان داده می شود. به علت وجود tidvar، امکان پرداخت نیز وجود خواهد داشت.

[|{content||tidvar||'2'}|]

یا

[|{content||tidvar||'2'||cat}|]

یا در صورتی که شناسه مجموعه مورد نظر در متغیری به نام catid ثبت شده باشد:

[|{content||tidvar||catid||cat}|]

برای نمایش یک مطلب یا محصول باید مقدار selectedtype را 'con' وارد کنید.

مطلب

[|{content||tidvar||'3'||'con'}|]

یا در صورتی که شناسه مجموعه مورد نظر در متغیری به نام cid ثبت شده باشد:

[|{content||tidvar||cid||cat}|]

در صورتی که مقدار selectedid را 'rnd' وارد کنید، یک مطلب به صورت تصادفی نمایش داده خواهد شد.

مثال چهارم: در مثال زیر یک مطلب به صورت تصادفی انتخاب می شود:

[|{content||tidvar||'rnd'||'con'}|]

در حالت عادی، start، برای cat استفاده می شود و آیتم شروع لیست را تعیین می کند و باید مضربی از 12 باشد؛ ولی اگر برای selectedid، مقدار 'rnd' (حالت نمایش تصادفی) وارد شود، در این صورت start می شود شناسه مجموعه مافوق یعنی مطلب تصادفی از داخل آن مجموعه انتخاب خواهد شد.

مثال پنجم: در مثال زیر یک مطلب به صورت تصادفی از مطالب داخل مجموعه با شناسه 30 نشان داده خواهد شد:

[|{content||||'rnd'||'con'||30}|]

یک مجموعه عمومی در صفحه مطالب و محصولات وجود دارد. هم در همان صفحه و هم در خود ربات، تنها در صورتی مطالب داخل این مجموعه لود می شوند که شناسه مجموعه مورد نظر داخل آن دقیقا انتخاب و وارد شده باشد. شناسه هر مجموعه پس از ایجاد در مقابل آن قابل مشاهده است مانند (#30) و مانند مثال پنجم قابل فراخوانی است.

مثال ششم: در مثال زیر به علت وجود عدد 2 به عنوان سومین آرگومان، مجموعه با شناسه 2 انتخاب می شود و امکان پرداخت به علت وجود متغیر tidvar وجود دارد و همچنین فعالیت سبد خرید به علت وجود عدد 2 به عنوان آخرین آرگومان در حالت فعال برای همه محصولات قرار دارد و 7825 شناسه اتصال درگاه پرداختی است که می خواهید پرداخت از طریق آن انجام شود. توجه داشته باشید که برای استفاده از درگاه پرداخت اختصاصی باید حتما اتصال آن را در قسمت اتصال های ربات خود ایجاد کرده باشید.

در حالت پیش فرض اگر شناسه ای برای درگاه پرداخت وارد نکرده باشید، این مقدار برابر صفر خواهد بود که به معنای استفاده از درگاه پرداخت آنلاین صهبات می باشد. فعال کردن امکانات پرداخت برای استفاده از این قسمت الزامی است.

[|{content||tidvar||'2'||||||7825||2}|]

مثال هفتم: در مثال زیر، می خواهیم پرداخت نباشد، اما امکان ثبت سفارش باشد، پس مقدار gateway_id را برابر 1- قرار می دهیم. همچنین می خواهیم سبد خرید برای همه محصولات فعال باشد، پس مقدار cart را برابر 2 قرار می دهیم:

[|{content||tidvar||'2'||||||-1||2}|]

مثال هشتم: در مثال زیر، تعداد مطالب مجموعه با شناسه 30 به دست می آید:

[|{content||||'cnt'||'con'||30}|]

مثال نهم: در مثال زیر، مطلب چهارم در مجموعه 30 به دست می آید:

[|{content||||'ord4'||'con'||30}|]

مقایسه دو مقدار

به وسیله این پلاگین می توانید دو مقدار را باهم مقایسه کنید. این مورد فقط در بخش شرط ها در دسترس می باشد. در داخل این بخش می توانید از متغیرهای ثبت شده در دیگر بخش ها استفاده کنید.


نمایش آمار اطلاعات ذخیره شده در یک پایگاه داده

به وسیله این پلاگین می توانید آمار اطلاعات ثبت شده در یک پایگاه داده مانند آمار نظرسنجی ها را در خروجی نمایش دهید.

ساختار:

[|{sdatastat||name||mode||appid}|]

در صورتی که مقدار mode را percent وارد کنید یا اصلا آن را وارد نکنید، percent انتخاب خواهد شد که در نتیجه آمار به صورت درصدی نمایش داده خواهد شد.

مثال اول: اطلاعات پایگاه داده با نام poll که در اتصال مثلا گپ با شماره اتصال 5 ثبت شده است به صورت درصدی نشان داده می شود:

[|{sdatastat||poll||percent||5}|]

یا

[|{sdatastat||poll||||5}|]

در صورتی که مقدار mode را quantity وارد کنید، آمار به صورت عددی نمایش داده خواهد شد.

مثال دوم: اطلاعات پایگاه داده با نام poll که در اتصال مثلا گپ با شماره اتصال 5 ثبت شده است به صورت عددی نشان داده می شود:

[|{sdatastat||poll||quantity||5}|]

در صورتی که مقدار appid را وارد نکنید، تمامی اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده مورد نظر شما نمایش داده خواهد شد. این اطلاعات محدود به ربات یا اتصال خاصی نخواهد بود. بنابراین شما می توانید اطلاعاتی را از طریق یک ربات در یک پایگاه داده ثبت کنید و از طریق ربات دیگر، آن را نمایش دهید.

مثال دوم: همه اطلاعات ذخیره شده شما در پایگاه داده poll2 به صورت درصدی نمایش داده خواهد شد:

[|{sdatastat||poll2||percent}|]

شناسه اتصالی که ربات با آن لود می شود

به وسیله این پلاگین می توانید از شناسه اتصال و پیامرسانی که ربات در آن لود می شود در پاسخ ارسالی یا در بخش شروط استفاده کنید.

مثال:

[|{appid}|]

نمایش لیست تراکنش ها

به وسیله این پلاگین می توانید لیست آخرین تراکنش های فروشگاه خود را که توسط کاربران پرداخت شده اند مشاهده نمایید. همچنین می توانید امکان مشاهده تراکنش های هر کاربر را نیز به وسیله این پلاگین فراهم کنید.

ساختار:

[|{transactions||access}|]

مثال اول: لیست همه تراکنش های موجود را نشان می دهد (بدون اینکه محدود به ربات یا فرد خاصی باشد):

[|{transactions||admin}|]

مثال دوم: لیست همه تراکنش های کاربر را نشان می دهد (لیست این تراکنش ها محدود به تراکنش هایی هستند که از طریق همان اتصال و پیامرسان انجام شده اند):

[|{transactions||user}|]

مثال دوم: لیست همه تراکنش های موجود را نشان می دهد (لیست این تراکنش ها محدود به تراکنش هایی هستند که از طریق اتصال و پیامرسان های همان ربات انجام شده اند):

[|{transactions||botadmin}|]

نمایش آمار اطلاعات ذخیره شده در یک پایگاه داده (در صورتی که نام پایگاه داده در یک متغیر ثبت شده باشد)

به وسیله این پلاگین می توانید آمار اطلاعات ثبت شده در یک پایگاه داده مانند آمار نظرسنجی ها را در خروجی نمایش دهید. در صورتی که نام پایگاه داده در یک متغیر ثبت شده باشد می توانید از این پلاگین استفاده کنید.

ساختار:

[|{sdatavstat||name||mode||appid}|]

در صورتی که مقدار mode را percent وارد کنید یا اصلا آن را وارد نکنید، percent انتخاب خواهد شد که در نتیجه آمار به صورت درصدی نمایش داده خواهد شد.

مثال اول: اطلاعات پایگاه داده با نام معین، ثبت شده در متغیر pollvar که در اتصال مثلا گپ با شماره اتصال 5 ثبت شده است به صورت درصدی نشان داده می شود:

[|{sdatavstat||pollvar||percent||5}|]

یا

[|{sdatavstat||pollvar||||5}|]

در صورتی که مقدار mode را quantity وارد کنید، آمار به صورت عددی نمایش داده خواهد شد.

مثال دوم: اطلاعات پایگاه داده با نام pollvar که در اتصال مثلا گپ با شماره اتصال 5 ثبت شده است به صورت عددی نشان داده می شود:

[|{sdatavstat||pollvar||quantity||5}|]

در صورتی که مقدار appid را وارد نکنید، تمامی اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده مورد نظر شما نمایش داده خواهد شد. این اطلاعات محدود به ربات یا اتصال خاصی نخواهد بود. بنابراین شما می توانید اطلاعاتی را از طریق یک ربات در یک پایگاه داده ثبت کنید و از طریق ربات دیگر، آن را نمایش دهید.

مثال دوم: همه اطلاعات ذخیره شده شما در پایگاه دادهی با نام معین، ثبت شده در pollvar2 به صورت درصدی نمایش داده خواهد شد:

[|{sdatavstat||pollvar2||percent}|]

نمایش داده ثابتی که در صفحه ربات ثبت شده است

به وسیله این پلاگین می توانید داده های ثابتی که در صفحه ربات ثبت کرده اید را نمایش دهید.

ساختار:

[|{const||name}|]

در صورتی که نام داده data باشد:

مثال: در مثال زیر مقدار ثبت شده در داده data نمایش داده خواهد شد:

[|{const||data}|]

نمایش داده ثابتی که در صفحه ربات ثبت شده است (در صورتی که از متغیر برای فراخوانی استفاده شود)

به وسیله این پلاگین می توانید داده های ثابتی که در صفحه ربات ثبت کرده اید را نمایش دهید. در صورتی که داده تان را در یک متغیر ثبت کنید، می توانید از این پلاگین برای دسترسی به آن استفاده کنید.

ساختار:

[|{constv||varname}|]

در صورتی که نام داده data باشد و مقدار داده در متغیر datavar ثبت شده باشد:

مثال: در مثال زیر مقدار ثبت شده در متغیر datavar نمایش داده خواهد شد:

[|{constv||datavar}|]

محاسبات پیشرفته ریاضی

به وسیله این پلاگین می توانید محاسبات پیشرفته ریاضی را انجام داده و در خروجی نمایش دهید.

ساختار:

[|{math||phrase}|]

مثال اول: در مثال زیر مقدار (log(5)*2 - 6*3) محاسبه شده و در خروجی نمایش داده خواهد شد:

[|{math||log(5)*2 - 6*3}|]

مثال دوم: در مثال زیر مقدار ورودی کاربر به توان 2 شده و در خروجی نمایش داده خواهد شد:

[|{math||{input}^2}|]

مثال سوم: در مثال زیر اگر عددی در متغیر inputvar ثبت شده باشد، مقدار ثبت شده در متغیر inputvar به توان 2 شده و در خروجی نمایش داده خواهد شد (یکی از راههای معمول برای ثبت یک متغیر، استفاده از آیتم «ثبت یک متغیر در حافظه موقت» است):

[|{math||inputvar^2}|]

مثال های دیگر (متغیرهای x و y از طریق آیتم «ثبت یک متغیر در حافظه موقت»، تعیین شده اند):

abs(x) + 4*y - x/8

[|{math||abs(x) + 4*y - x/8}|]

log(x)*y - (x/7)*3

[|{math||log(x)*y - (x/7)*3}|]

دستور جاری

به وسیله این پلاگین می توانید دستور جاری را استفاده دهید. مثلا اگر در دستور /start باشید، با نوشتن مثال زیر، /start در متن یا شرط شما اضافه خواهد شد.

مثال:

[|{cmd}|]

لیست گیرندگان فعلی

خروجی این پلاگین، لیست گیرندگان فعلی پیام ثبت شده در آیتم های قبلی است که به وسیله (,) از یکدیگر جدا شده اند. در صورتی که لیست گیرندگان خالی باشد، خروجی none خواهد بود.

مثال:

[|{dest}|]

دریافت شناسه گفتگوها به صورت خودکار

خروجی این پلاگین، لیست گیرندگان، بر اساس فیلترهای تعیین شده در آن می باشد. به عنوان مثال اگر می خواهید شناسه گفتگوهای همه مدیران ربات، یا شناسه گفتگوهای همه کاربران یک ربات را در آیتم تغییر گیرنده پیام وارد کنید، می توانید از این پلاگین استفاده کنید.

ساختار:

[|{chat||chats||apps||group||chat_type}|]

به ترتیب، chat دسترسی دهنده به این پلاگین، chats یعنی گفتگوهای ...، apps یعنی در اتصال های ...، group یعنی در گروه های ...، و chat_type یعنی نوع گفتگو اعم از private یا شخصی، group یا گروه، channel یا کانال و یا group-channel یا گروه-کانال (مثل پیام رسان بله) است.

نکات:

1) اتصال ها قبلا حتما باید در یک ربات منتشرشده وارد شوند؛ می تواند ربات فعلی یا یک ربات دیگر باشد.

2) اگر فقط شناسه یک اتصال به جای apps وارد شود، محدود به ربات نخواهد بود، اما اگر از all یا others یا نام اتصال (مانند gap یا bale) استفاده شود، فقط اتصال های مربوط به ربات فعلی لود خواهند شد.

در مثال زیر شناسه گفتگوی جاری در اتصالی که این شناسه در آن است، انتخاب خواهد شد:

[|{chat||this||this||}|]

در مثال زیر شناسه گفتگوها، به غیر از گفتگوی جاری در همه اتصال ها انتخاب خواهد شد:

[|{chat||others||all}|]

در مثال زیر شناسه همه گفتگوها شامل گفتگوی جاری و بقیه گفتگوها، در همه اتصال ها، به غیر از اتصال فعلی انتخاب خواهد شد:

[|{chat||all||others}|]

در مثال زیر شناسه همه ادمین ها از بین همه گفتگوها در همه اتصال ها انتخاب خواهد شد:

[|{chat||all||all||admin}|]

در مثال زیر شناسه های 234، 443 و 24 و نام کاربری sahbaa_channel که یک کانال است (می تواند نام کاربری کانال، گروه یا اشخاص باشد) در اتصال فعلی انتخاب خواهد شد:

[|{chat||234,443,24,sahbaa_channel||this}|]

در مثال زیر شناسه های 234، 443 و 24 و نام کاربری sahbaa_channel که یک کانال است (می تواند نام کاربری کانال، گروه یا اشخاص باشد) در همه اتصال ها انتخاب خواهد شد:

[|{chat||234,443,24,sahbaa_channel||all}|]

در مثال زیر شناسه های 234، 443 و 24 و نام کاربری sahbaa_channel که یک کانال است (می تواند نام کاربری کانال، گروه، اشخاص باشد) در اتصال سروش انتخاب خواهد شد:

[|{chat||234,443,24,sahbaa_channel||soroush}|]

در مثال زیر شناسه های 234، 443 و 24 و نام کاربری sahbaa_channel که یک کانال است (می تواند نام کاربری کانال، گروه، اشخاص باشد) در اتصال سروش، گپ و اتصال با شناسه 47 انتخاب خواهد شد:

[|{chat||234,443,24,sahbaa_channel||soroush,gap,47}|]

در مثال زیر نام کاربری sahbaa_channel که یک کانال است (می تواند نام کاربری کانال، گروه، اشخاص باشد) در اتصال فعلی و گروه فعلی و نوع گفتگوی channel یا کانال انتخاب خواهد شد:

[|{chat||sahbaa_channel||||||channel}|]

در مثال زیر شناسه های 234، 443 و 24 و نام کاربری sahbaa_channel در دیگر اتصال ها در گروه فعلی و با نوع گفتگوی channel انتخاب خواهد شد:

[|{chat||234,443,24,sahbaa_channel||others||||channel}|]

در مثال زیر شناسه های 234، 443 و 24 در دیگر اتصال ها در گروه guest یا مهمان انتخاب خواهد شد:

[|{chat||234,443,24||others||guest}|]

در مثال زیر شناسه های 234، 443 و 24 و بقیه شناسه ها در دیگر اتصال ها در گروه guest یا مهمان انتخاب خواهد شد:

[|{chat||234,443,24,others||others||guest}|]

در مثال زیر شناسه های 234، 443 و 24 و شناسه گفتگوی جاری در دیگر اتصال ها در گروه guest یا مهمان انتخاب خواهد شد:

[|{chat||234,443,24,this||others||guest}|]

البته برای انتخاب کانال های مورد نظر در فیلد گفتگوها در آیتم تغییر گیرنده پیام می توانید به این صورت نیز عمل کنید (در صورتی که می خواهیم پیام، به کانال sahbaa در سروش و mychannel در تلگرام ارسال شود). گفتگوها را با , از هم جدا می کنیم:

telegram::mychannel,soroush::sahbaa

دریافت شناسه گفتگوها به صورت خودکار از طریق شماره موبایل

خروجی این پلاگین و نحوه عملکرد آن دقیقا مانند پلاگین دریافت شناسه گفتگوها به صورت عادی می باشد، با این تفاوت که در این پلاگین به جای شناسه، از شماره موبایل استفاده خواهد شد. این شماره موبایل باید قبلا توسط آیتم ثبت کننده شماره موبایل تایید شده کاربر یا به صورت دستی از طریق صفحه گفتگوها، در سیستم برای آن کاربر ثبت شده باشد؛ از این طریق می توانید بین گفتگوهای یک کاربر در پیام رسان های مختلف ارتباط برقرار کنید.

ساختار:

[|{chatmob||chats||apps||group||chat_type}|]

به ترتیب، chat دسترسی دهنده به این پلاگین، chats یعنی گفتگوهای ...، apps یعنی در اتصال های ...، group یعنی در گروه های ...، و chat_type یعنی نوع گفتگو اعم از private یا شخصی، group یا گروه، channel یا کانال و یا group-channel یا گروه-کانال (مثل پیام رسان بله) است.

نکات:

1) اتصال ها قبلا حتما باید در یک ربات منتشرشده وارد شوند؛ می تواند ربات فعلی یا یک ربات دیگر باشد.

2) اگر فقط شناسه یک اتصال به جای apps وارد شود، محدود به ربات نخواهد بود، اما اگر از all یا others یا نام اتصال (مانند gap یا bale) استفاده شود، فقط اتصال های مربوط به ربات فعلی لود خواهند شد.

در مثال زیر شناسه گفتگوهای ثبت شده در متغیر chatidlist در اتصال های دیگر و گروه guest انتخاب خواهد شد:

[|{chatmob||{var\|\|chatidlist}||others||guest}|]

در مثال زیر شناسه گفتگوهای ثبت شده در متغیر chatidlist در اتصال های دیگر و گروه متغیر selectedgroup انتخاب خواهد شد:

[|{chatmob||{var\|\|chatidlist}||others||{var\|\|selectedgroup}}|]

در مثال زیر شناسه گفتگوهای متعلق به شماره موبایل های 9366073686 و 9141234567 و نام کاربری sahbaa_channel در اتصال های دیگر و گروه guest انتخاب خواهد شد:

[|{chatmob||9366073686,9141234567,sahbaa_channel||others||guest}|]

در مثال زیر شناسه گفتگوهای ثبت شده در متغیر userphone در اتصال های دیگر و گروه guest انتخاب خواهد شد:

[|{chatmob||{var\|\|userphone}||others||guest}|]

با این پلاگین می توانید لینک های موجود در صفحات خاص مثل صفحات اینستاگرام، آپارات، سایت مقام معظم رهبری و ... را استخراج کنید و برای دانلود یا استفاده های دیگر از آن استفاده کنید.

ساختار:

[|{generateurllinks||urlvar||resvar||mode}|]

در مثال های زیر اگر آدرس دریافتی کاربر در متغیر urlvar ثبت شده باشد، همه لینک های موجود در آدرس صفحه ارسال شده، استخراج شده و در خروجی به همراه کلیدهای انتخاب آنها نمایش داده می شود. در صورتی که هرکدام از لینک ها انتخاب شود، لینک انتخاب شده در متغیر resvar ذخیره می شود. dialog نشان می دهد که همه لینک های موجود در آن صفحه استخراج و در خروجی نمایش داده شوند:

[|{generateurllinks||urlvar||resvar}|]
[|{generateurllinks||urlvar||resvar||dialog}|]

در مثال زیر اولین لینک یافت شده در آدرس صفحه ارسال شده در خروجی نمایش داده می شود. عدد 1 نشان دهنده اولین لینک موجود در صفحه است. شما می توانید هر عددی را که تمایل داشتید به جای 1 وارد کنید. در صورتی که عدد وارد شده شما n باشد، nامین لینک موجود در صفحه نمایش داده خواهد شد:

[|{generateurllinks||urlvar||resvar||1}|]

با این پلاگین می توانید لیست سایت هایی که ربات ساز صهبا، امکان استخراج هوشمند لینک را از صفحات آن سایت ها فراهم کرده است را در خروجی نمایش دهید.

مثال:

[|{sitesforgenerateurllinks}|]

دریافت شناسه فایل بر اساس نام فایل

با این پلاگین می توانید بر اساس نام فایل ها، شناسه های آن ها را دریافت کنید و از آنها استفاده کنید.

ساختار:

[|{fileid||filename||folder_id}|]

در مثال زیر شناسه فایل sot.mp3 موجود در پوشه با شناسه 45 دریافت می شود:

[|{fileid||'sot.mp3'||'45'}|]

در مثال زیر شناسه فایل bale.png موجود در پوشه با شناسه 131 دریافت می شود:

[|{fileid||'bale.png'||'131'}|]

در مثال زیر شناسه فایل ali.jpg موجود در پوشه روت (root) یا همان موجود در پوشه با شناسه 0 دریافت می شود:

[|{fileid||'ali.jpg'}|]

نکته: شناسه پوشه در بخش ویرایش پوشه در سیستم مدیریت فایل درج شده است.


دریافت اطلاعات گفتگوی جاری

با این پلاگین می توانید اطلاعات گفتگوی جاری را گرفته و از آن ها در شرط ها و پیام های ارسالی تان استفاده کنید.

ساختار:

[|{chatroom||key}|]

در مثال زیر نوع گفتگو دریافت می شود، نوع گفتگو ممکن است private، guest، supergroup و... باشد:

[|{chatroom||type}|]

در مثال زیر شناسه گفتگو دریافت می شود:

[|{chatroom||id}|]

در مثال زیر گروه گفتگوی کاربر دریافت می شود:

[|{chatroom||usergroup}|]

دریافت اطلاعات فرستنده پیام

با این پلاگین می توانید اطلاعات فرستنده پیام را گرفته و از آن ها در شرط ها و پیام های ارسالی تان استفاده کنید.

ساختار:

[|{sender||key}|]

در مثال زیر نام کاربری فرستنده پیام دریافت می شود:

[|{sender}|]

برابر

[|{sender||username}|]

در مثال زیر ادمین بودن یا نبودن فرستنده پیام دریافت می شود که در صورت ادمین بودن، مقدار این عبارت برابر 1 خواهد بود:

[|{sender||is_admin}|]

در مثال زیر ربات بودن یا نبودن فرستنده پیام دریافت می شود که مقدار پیش فرض آن برابر -1، در صورت ادمین بودن برابر 1 و در صورت ادمین نبودن مقدار آن 0 خواهد بود:

[|{sender||is_bot}|]

در مثال زیر زبان ورودی فرستنده پیام دریافت می شود:

[|{sender||language_code}|]

در مثال زیر نام فرستنده پیام دریافت می شود:

[|{sender||first_name}|]

در مثال زیر نام خانوادگی فرستنده پیام دریافت می شود:

[|{sender||last_name}|]

در مثال زیر نام و نام خانوادگی فرستنده پیام دریافت می شود:

[|{sender||first_name}|] [|{sender||last_name}|]

دریافت تاریخ و زمان و اعمال تغییرات در آن

با این پلاگین می توانید تاریخ و زمان فعلی را بگیرید یا بر تاریخ و زمان تغییراتی اعمال کنید و از آن ها در شروط و پیام های ارسالی تان استفاده کنید.

ساختار:

[|{date||format||value||modify}|]

در مثال زیر فقط تاریخ فعلی شمسی در خروجی نمایش داده می شود.

[|{date}|]

در مثال زیر تاریخ فعلی شمسی و زمان (دقیقه:ساعت) فعلی در خروجی نمایش داده می شود.

[|{date||Y/m/d H:i}|]

توجه: در صورتی که مقدار آرگومان دوم یعنی value خالی باشد، تغییرات به تاریخ روز فعلی اعمال می شود. در مثال زیر از روز فعلی یعنی امروز دو روز کم می شود، فرمت زمان به صورت (سال/ماه/روز ساعت:دقیقه:ثانیه) است:

[|{date||Y/m/d H:i:s||||-2 days}|]

توجه: در صورتی که مقدار دوم یعنی فرمت خالی باشد، فرمت به صورت پیش فرض Y/m/d انتخاب می شود یعنی فقط تاریخ! در مثال زیر به تاریخ امروز، 2 روز افزوده می شود:

[|{date||||||+2 days}|]

در مثال زیر به تاریخ 1399/04/15 30 روز افزوده می شود:

[|{date||Y-m-d||1399/04/15||+30 days}|]

در مثال زیر به تاریخ امروز، 30 روز افزوده می شود:

[|{date||Y-m-d||||+30 days}|]

دریافت تاریخ و زمان و اعمال تغییرات در آن (به وسیله متغیرها)

این پلاگین مانند پلاگین date می باشد با این تفاوت که مقدار دو آرگومان value و modify در متغیرها ثبت شده اند.

ساختار:

[|{datevar||format||value||modify}|]

در مثال زیر اگر تعداد روزهای اضافه یا کم شونده به امروز در متغیر daysafter ذخیره شده باشد، از این متغیر به صورت زیر استفاده می شود:

[|{datevar||Y-m-d||||daysafter}|]

در صورتی که روز انتخابی جهت اعمال تغییرات در متغیر datetochange و تعداد روزهای اضافه یا کم شونده به datetochange در متغیر daysafter ذخیره شده باشند، پلاگین به صورت زیر خواهد بود:

[|{datevar||Y-m-d||datetochange||daysafter}|]

تعداد رکوردها در پایگاه داده

به کمک این پلاگین می توانید تعداد رکوردهای ثبت شده در پایگاه داده را بر اساس شرایطی که در کوئری تعیین می کنید در خروجی دریافت کنید و از آن در شرط ها و پیام های خود استفاده کنید.

ساختار:

[|{sdatacount||query||form}|]

در مثال زیر، در فرم info تعداد رکوردهایی که در آن، فیلد name برابر ali است در خروجی نمایش داده می شود.

[|{sdatacount||name=ali||info}|]

در مثال زیر، در فرم info تعداد رکوردهایی که در آن، فیلد name برابر ali است و یا با ali آغاز می شود، در خروجی نمایش داده می شود. در این صورت اگر مقدار ali ثبت شده باشد و مثلا اسم alireza هم ثبت شده باشد، هم ali و هم alireza در خروجی در نظر گرفته خواهند شد.

[|{sdatacount||name~ali%||info}|]

در مثال زیر، در فرم info تعداد رکوردهایی که در آن، فیلد name برابر ali است و یا با ali آغاز می شود و فیلد age برابر 18 است، در خروجی نمایش داده می شود.

[|{sdatacount||name~ali%&age=18||info}|]

در مثال زیر، در فرم info تعداد رکوردهایی که در آن، فیلد name برابر mahdi است یا فیلد age بزرگتر از 18 است، در خروجی نمایش داده می شود.

[|{sdatacount||name=mahdi|age>18||info}|]

نکته: در کوئری استفاده از عملگرهای =، >=، ~ مجاز است.

در مثال زیر، تعداد رکوردهایی که در آن، فیلد name برابر ali است یا با ali آغاز می شود، در خروجی نمایش داده می شود.

[|{sdatacount||name~ali%}|]

در مثال زیر، در فرم info تعداد رکوردهایی که در آن، فیلد name برابر مقدار ورودی کاربر است، در خروجی نمایش داده می شود.

[|{sdatacount||name={input}||info}|]

در مثال زیر، در فرم info تعداد رکوردهایی که در آن، فیلد name برابر مقدار ذخیره شده در متغیر lastcode است، در خروجی نمایش داده می شود.

[|{sdatacount||name={var\|\|lastcode}||info}|]

کد تصادفی

به کمک این پلاگین می توانید یک کد تصادفی ایجاد کنید و از آن در ربات خود استفاده کنید.

ساختار:

[|{randomcode||length||sdataname||field||characters}|]

در مثال زیر، یک کد تصادفی 10 رقمی متشکل از اعداد و حروف تولید می شود.

[|{randomcode}|]

در مثال زیر یک کد 8 رقمی متشکل از حروف ایجاد می شود. در مقدار آرگومان characters می توان از alphabet برای حروف، num برای اعداد و alphnum برای اعداد و حروف استفاده کرد.

[|{randomcode||8||||||alphabet}|]

در مثال زیر، یک کد تصادفی 8 رقمی متشکل از حروف a,b,c تولید می شود که این کد در بین مقادیر فیلد code فرم پایگاه داده info یکتا خواهد بود.

[|{randomcode||8||info||code||abc}|]

در مثال زیر، یک کد تصادفی 20 تا 25 رقمی متشکل از حروف a,b,c تولید می شود که این کد در بین مقادیر فیلد code فرم پایگاه داده info یکتا خواهد بود.

[|{randomcode||20,25||info||code||abc}|]

در مثال زیر، یک کد تصادفی 15 رقمی متشکل از اعداد 1 تا 5 تولید می شود که این کد در بین مقادیر فیلد code فرم پایگاه داده info یکتا خواهد بود.

[|{randomcode||15||info||code||12345}|]

در مثال زیر، یک کد تصادفی 10 رقمی متشکل از حروف a,b,c و اعداد 1,2,3 تولید می شود که این کد در بین مقادیر فیلد code فرم پایگاه داده info یکتا خواهد بود. توجه: مقدار پیش فرض آرگومان length برابر 10 است. به این معنی که در صورتی که آرگومان length را خالی بگذارید، کد تصادفی تولید شده، 10 رقمی خواهد بود.

[|{randomcode||||info||code||a1b2c3}|]

برابر

[|{randomcode||10||info||code||a1b2c3}|]

توجه: در صورتی که مقدار آرگومان های field و form را وارد نکنید، یکتا بودن کد شما بررسی نخواهد شد و فقط یک کد رندم تولید خواهد شد.

[|{randomcode||10||||||a1b2c3}|]

در مثال زیر، یک کد تصادفی 8 رقمی متشکل از اعداد و حروف تولید می شود که این کد در بین مقادیر فیلد عادی rahgiri یکتا خواهد بود.

[|{randomcode||8||rahgiri}|]